kokemuksia.fi
TÄMÄN ASIAKASKOKEMUKSEN ON TUOTTANUT PUOLUEETTOMASTI KOKEMUKSIA.FI
Lue lisääJouni Poutiainen ja Joni Ahonen työskentelevät PCBI:llä putkiasentajina ja molemmat ovat viihtyneet työssään hyvin.
Työparina toimineet Jouni Poutiainen ja Joni Ahonen ovat työskennelleet yhdessä muun muassa konesaleissa ja tehneet perinteisiä putkiasentajan töitä. Joni on aiemmalta koulutukseltaan levyseppähitsaaja ja hän on tehnyt myös hitsaustöitä.
– Työparina olemme olleet konesaleissa, joihin rakennetaan jäähdytysjärjestelmiä, Jouni kertoo.
– Olen tehnyt TIG-hitsausta ja rosterin hitsausta useammalla työmaalla ja mukavasti ovat hommaat menneet. Tosi paljon olen päässyt oppimaan uutta, varsinkin konesaleista. Olen päässyt asentamaan kaikkea uutta, Joni lisää.
“Koko alalla on töitä tarjolla vaikka kuinka, mutta työntekijöistä on pulaa. Lisää tarvittaisiin työvoimaa.”
Jouni on ollut alalla yhteensä noin 35 vuotta ja Joni puolestaan jo melkein kymmenen vuotta. Molempia kiehtovat PCBI:n monipuoliset sekä vaihtelevat työtehtävät. Jouni viihtyy parhaiten datakeskuksissa. Joni taas nauttii vaihtelevista työtehtävistä.
– Tässä työssä on mukavaa se, että työtehtävät ovat todella vaihtelevia, eikä työ ole mitään liukuhihnatyötä. Työtehtävät vaihtelevat päivän aikana eikä missään välissä ehdi kyllästyä. Haasteita pitää olla. Myös kohteet ovat olleet mielenkiintoisia, esimerkiksi Nordean pääkonttori, Joni kertoo.
– Työpäivä menee mukavasti, kun keskittyy omaan tekemiseen ja laittaa vaikka kuulokkeet korviin ja kuuntelee musiikkia siinä samalla, hän lisää.
PCBI:n työnjohtoa Jouni ja Joni kuvailevat mukavaksi. Asiat hoituvat nopeasti eikä erimielisyyksiä ole syntynyt. Yleinen työilmapiiri ja yhteishenki ovat hyvät. Ammattitaitoisten työkavereiden kanssa on helppo tehdä töitä.
– PCBI:llä on mukavat esimiehet, joiden kanssa on mukava hoitaa asioita, Joni kiteyttää.
– Ilmapiiri on mielestäni hyvä. Täällä on hyvät työkaverit ja hyvä yhteishenki, Jouni kertoo.
– Työkavereina on ammattitaitoisia työmiehiä. Jokainen tietää oman hommansa, eikä toisia tarvitse hirveästi neuvoa, vaan hommat sujuvat kuin itsestään, Joni kuvailee.
Molemmat, sekä Joni että Jouni, ovat viihtyneet työssään hyvin. Kumpikaan ei ole aikeissa vaihtaa työpaikkaa. Heidän mukaansa koko alalla on pulaa hyvistä ja ammattitaitoisista työntekijöistä. Töitä on enemmän kuin tekijöitä.
– Koko alalla on töitä tarjolla vaikka kuinka, mutta työntekijöistä on pulaa. Lisää tarvittaisiin työvoimaa, Joni painottaa.
– Kyllähän se jo kertoo, kun on 14 vuotta ollut samassa paikassa töissä, että on viihtynyt aika hyvin. Mielestäni PCBI:llä on ollut todella mukavaa olla töissä, Jouni sanoo.
– Vaikka olen ollut töissä täällä jo 6 vuotta, niin ei tee kyllä mieli vaihtaa mihinkään. Olen PCBI:llä, koska täällä on hyvä työskennellä, Joni kertoo.